Strona główna » Blog » Bezpieczeństwo zabawek dla dzieci

Bezpieczeństwo zabawek dla dzieci

bezpieczne zabawki dla dzieci

Bezpieczeństwo dziecka zawsze powinno być dla rodziców najważniejsze. Szczęście i ogólna radość, wynikające z zabawy, też mają oczywiście znaczenie i są jak najbardziej wskazane, ale w celu zapewnienia maluchowi rozrywki nie należy go wystawiać na żadne zagrożenia. A niestety z zabawkami bywa różnie pod tym względem. Niektóre zabawki dla dzieci są bardzo wartościowe i mogą być śmiało używane nawet przez maluchy w wieku kilku miesięcy, znajdziemy też dedykowane zabawki dla 3 latków, 4 latków itd., podczas gdy inne tworzy się tak, że czasem i osoba dorosła jest w stanie zrobić sobie nimi krzywdę.

Takich produktów należy oczywiście unikać. Jak zatem nauczyć się je odróżniać?

Czasem wystarczy po prostu rzucić okiem na zabawkę, aby już podczas takich wstępnych oględzin móc wyraźnie stwierdzić, czy będzie się ona nadawać dla malucha i czy zdoła spełnić swoje podstawowe funkcje, zapewniając pełne bezpieczeństwo w trakcie zabawy. Jakość i sposób wykonania mają tutaj spore znaczenie. Zabawka nie może zawierać żadnych wyraźnych defektów. Nie może być w żadnym miejscu uszkodzona czy jak gdyby niedopracowana. Musi składać się z samych bezpiecznych i prawidłowo stworzonych elementów. Warto też sprawdzić, z jakich materiałów ją wykonano, aby były to materiały nietoksyczne i naturalne. Dobrym wyborem zawsze będą dość standardowe drewniane zabawki dla dzieci. Jest to odmiana zabawek ekologicznych. Przez pewien czas nie były one zbyt popularne, ale ostatnio znów zaczęły powracać do sklepów i dzięki temu rodzice na nowo mogą je kupować i oferować swoim szkrabom. Bezpieczna zabawka będzie też posiadać różne atesty i certyfikaty. Informacje na ich temat pojawiają się na opakowaniach produktów bądź w ich opisach (warto je sprawdzać zwłaszcza przy robieniu zakupów w sklepach internetowych).

Ostatnią rzeczą, którą też wypadałoby sprawdzić, będzie kraj pochodzenia zabawki. Najlepsze wyroby to te produkowane na terenie Unii Europejskiej. Niską jakością odznaczają się natomiast zabawki tworzone w Chinach czy innych krajach azjatyckich. Chociaż nie jest to regułą. W zmieniającym się świecie warto śledzić trendy oraz testy, które są publikowane chociażby na popularnych blogach parentingowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *